Vår blogg VM Bloggen
VM Bloggen
VM Bloggen
Bloggarkiv
 

Mera, ge mig mera!!!

Hej VM BLOGGEN

Nu är livet rättvist igen för det har snöat.

För oss som älskar vinter och har en passion för skidåkning, helst i en meter puder, är snö fantastiskt. Att vakna i morse och gå ut för att skotta bort 15 cm vitt härligt underlag och dessutom se naturen klädd i detta är suveränt. Mina tankar drar iväg direkt och jag vill pumpa puder!

 

Jag vet att det finns många därute som svär över "det vita helvetet", som flyr vintern för varmare breddgrader och thaimat men det är inget för mig.

 

Blunda och tänk på följande:

Alptopp, strålande solsken, kall pilsner, solglasögon, gulaschsoppa, off-pist repa med sista biten genom skog, glädjen i barnens ögon efter att satt en ett80 på 12:e försöket, 1400 fallhöjdsmeter, vidunderlig utsikt. Håll nu med om att snö är bra!

 

Jag kan redan nu förvarna om att det finns risk att en eller flera av ovan är med i en VM BLOGG framöver, hoppas jag i alla fall!

Nu korsar vi fingrarna (inte laggen) för att knäna håller, jag bokade precis säsongsavslutningen i Riksgränsen i slutet av maj! 

 

Tills nästa gång  //  mats

#föddifeldelavlandet 

Publicerad 2012-02-15  |  

Mats Bjärklid
 
VM Bloggen
Det här är vår blogg. Vi kallar den för VM Bloggen eftersom de flesta av våra produkter heter VM någonting, till exempel vridspjällventil VM 3001. VM Bloggen handlar om livet på (och utanför) Ventim, ute på vägarna, på lagret och på kontoret.
Thony Lundell
Hej! Jag heter Thony och är 40 år och har arbetat på Ventim sedan 1994. Jag är VD på Ventim. Det jag skriver på VM Bloggen är mina privata tankar och ord.
Mats Bjärklid
Hej! Jag heter Mats och är 42 år och har arbetat på Ventim sedan 1994. Jag är segmentsansvarig för VA. Det jag skriver på VM Bloggen är mina privata tankar och ord.
Susanne Davidson
Hej! Jag heter Susanne och är 42 år och har arbetat på Ventim sedan 2006. Jag arbetar på vår marknadsavdelning i Kalmar. Det jag skriver på VM Bloggen är mina privata tankar och ord.